City of Brisbane (III)

mikekhh
18th August 2016, 12:27
Crew Lists Ė City of Brisbane (III)
Please add any Crew Lists or individual names and dates you may have to this thread.
Thanks and Cheers
Mike

Brief History
Launched 19 July 1951
Completed 14 November 1951
Builders Cammell, Laird & Co. Ltd., Birkenhead
Engined Cammell Laird & Co. Ltd., Birkenhead
Engine Details 3 steam turbines, oil fired, double reduction geared to one screw shaft
Sisters City of Winchester (III)

She was originally to have been named C/o Ripon
27th of October 1970 sold to Ben Line and renamed Bencairn
21st of March 1975 arrived at Kaohsiung for breaking up by Sing Cheng Yung Iron & Steel Co. Ltd. having been sold to them for 116 US dollars per ton of light displacement.

European Staff On Board: 04 September 1956
Master: EG Chapman

European Staff On Board: 14 June 1957
Master: EG Chapman

European Staff On Board: 03 January 1959
Master: EG Chapman

European Staff On Board: 31 August 1967 to 07 October 1968
Navigating Cadet A. Suddaby
31 August 1967 to 07 October 1968
European Staff On Board: 25 June 1968
Master: KBB James
Chief Officer: RS Purkiss
1st Officer: WA Roberts
2nd Officer: FP Gill
Jnr. 2nd Officer: H. Anthony
Navigating Cadets: A. Suddaby, PC Webber
Carpenter: DO Jones
Radio Officer: BJ Brown
Ch. Engineer: B. Donovan
2nd Engineer: JJ Ashley
3rd Engineer: JJ Brew, RC Crawford
Extra 3rd Engineer: GH Sloss
4th Engineer: RH Nocon
Junior Engineer: J. Sharples, D. Wightman
Refrigerating Engineer: AM Trotter
2nd Refrigerating Engineer: JA Smith
1st Electrician: R. Brown
2nd Electrician: G. Helsdon
Purser / Ch. Steward: FA Rosling
Purserís Assistant / Writer: R. Garside

European Staff On Board: 16 December 1968
Master: LR Jones
Chief Officer: DW Anderson
2nd Officer: JF Neubauer
Jnr. 2nd Officer: H. Anthony
3rd Officer: D. McPherson
Navigating Cadets: C. Collings, PM Bonney
Carpenter: DO Jones
Radio Officer: BJ Brown
Ch. Engineer: W. Ford
2nd Engineer: SK Duncan
3rd Engineer: R. Broadbent
Extra 3rd Engineer: JB Portelli
4th Engineer: D. Wightman
Extra 4th Engineer: AD Warner
Junior Engineer: JT Turner, N. Wright, TGG Clark
Refrigerating Engineer: G. Forster
2nd Refrigerating Engineer:
1st Electrician: HG Jenkins
2nd Electrician: K. Ritchie
Purser / Ch. Steward: PON Lancaster

European Staff On Board: 19 March 1969 (Coasting)
Master: EG George
Chief Officer: RS Purkiss
2nd Officer: RB Kennedy
3rd Officer: AC Bolt
Carpenter: R. Farrell
Ch. Engineer: B. Donovan
2nd Engineer: JH Cree
3rd Engineer: KM MacAskill
Extra 3rd Engineer: AJ Watters, JP Portelli
4th Engineer: RH Nocon
Junior Engineer: EL Meffen
Acting Junior Engineer: R. Duncan
Refrigerating Engineer: AM Trotter
1st Electrician: WC Markham
2nd Electrician: RS Fuller
Purser / Ch. Steward: JS Purdy

European Staff On Board: 15 September 1969
Master: LR Jones
Chief Officer: K. Graham
1st Officer: PN Pennellier
2nd Officer: VM Rore
3rd Officer: JT Bennett
Navigating Cadets: AD Griffin, J. Shield
Carpenter: DO Jones
Radio Officer: L. Liscoe
Ch. Engineer: W. Ford
2nd Engineer: SK Duncan
3rd Engineer: JJ Brew
Extra 3rd Engineer: AJ Watters
4th Engineer: AD Warner
Junior Engineer: TG Clark, N. Wright, JT Turner
Engineer Cadets: KR Beattie, PJ Urquhart
Refrigerating Engineer: AM Trotter
2nd Refrigerating Engineer: P. Piatkiewicz
1st Electrician: SJ Murdoch
2nd Electrician: K. Ritchie
Purser / Ch. Steward: PON Lancaster
Purserís Assistant: DV Bailey

European Staff On Board: 17 December 1969
Master: LR Jones
Chief Officer: K. Graham
1st Officer: PN Pennellier
2nd Officer: VM Rore
Uncert. 3rd Officer: P. Rose
Navigating Cadets: D. Harris, D. Aspley
Carpenter: DO Jones
Radio Officer: PB Ellis
Ch. Engineer: W. Ford
2nd Engineer: J. Matheson
3rd Engineer: WE McKerlie
Extra 3rd Engineer: AJ Watters
4th Engineer: AD Warner
Junior Engineer: D. McIntyre
Acting Junior Engineer: JL Wardrope
Refrigerating Engineer: AM Trotter
2nd Refrigerating Engineer: P. Piatkiewicz
1st Electrician: SJ Murdoch
2nd Electrician: K. Ritchie
Purser / Ch. Steward: PON Lancaster
Purserís Assistant: DV Bailey

European Staff On Board: 01 June 1970 (Coasting)
Master: DB Williams
Chief Officer: KG MacLean
Jnr. 2nd Officer: MW Carruthers
3rd Officer: DJ Birley
Carpenter: FW OíLeary
Radio Officer: TB Ellis
Ch. Engineer: W. Ford
2nd Engineer: JJ Ashley
Junior 2nd Engineer: B. Hulse
3rd Engineer: ER Clark, RE Baxter
4th Engineer: RH Nocon
Junior Engineer: R. Duncan, C. McCarthy
Refrigerating Engineer: WJ Brown
2nd Refrigerating Engineer: B. Hulse
1st Electrician: SJ Murdoch
2nd Electrician: K. Ritchie
Purser / Ch. Steward: J. Wilson

European Staff On Board: 01 September 1970
Master: LR Jones
Chief Officer: KG MacLean
Jnr. 2nd Officer: MW Carruthers
3rd Officer: PG Dunford
Carpenter: TBS Gibson
Ch. Engineer: GW Thompson
2nd Engineer: J. Matheson
3rd Engineer: JKPM Smith, JJ Brew
4th Engineer: AD Warner, RH Nocon
Junior Engineer: JT Turner
Engineer Cadets: DW Blair
2nd Refrigerating Engineer: B. Hulse
1st Electrician: SJ Murdoch
2nd Electrician: D. Talbot
Purser / Ch. Steward: PON Lancaster
Purserís Assistant: DV Bailey