City of Oxford (IV)

mikekhh
19th August 2016, 05:03
Crew Lists Ė City of Oxford (IV)
Please add any Crew Lists or individual names and dates you may have to this thread.
Thanks and Cheers
Mike

Brief History
Launched 24 June 1948
Completed December 1948
Builders John Brown & Co. Ltd., Clydebank
Engined John Brown & Co. Ltd., Clydebank
Engine Details 3 Parsons simple expansion turbine oil fired engines SR geared to one screw shaft
Sisters City of Coventry (I), City of Liverpool (I), City of Philadelphia (I), City of Chicago (I), City of Ottawa (I), City of Birmingham (III), City of Perth (V), City of Manchester (V), City of Brooklyn (I)

She was the first of the class of 10 ships to be delivered
1975 Sold to Union Brothers Marine Corporation SA, Panama
15 August 1975 handed over at Djibouti
Renamed Union Arabia
1977 resold to Arabian Establishment for Trade, Jeddah, Saudia Arabia
Resold to Yu Horng Steel & Iron Co. Ltd.
04 January 1978 arrived at Kaohsiung
20 February 1978 demolition began

European Staff On Board: 11 January 1949
Master: William Hall Matheson, OBE

European Staff On Board: 06 September 1949
Master: William Hall Matheson, OBE

European Staff On Board: 23 December 1949
Master: William Hall Matheson, OBE

European Staff On Board: 05 September 1959
Master: JA Beynon

European Staff On Board: 23 April 1952
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 26 August 1952
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 05 August 1954
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 12 December 1954
Master: William Alexander Rogerson, OBE

European Staff On Board: 24 May 1955
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 25 October 1955
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 03 March 1956
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 20 July 1956
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 11 January 1957
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 17 June 1957
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 08 November 1957
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 13 May 1958
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 02 September 1958
Master: Harry George Williams, OBE

European Staff On Board: 23 December 1958
Master: H. Resam

European Staff On Board: 14 April 1959
Master: H. Resam

European Staff On Board: 04 August 1959
Master: H. Resam

European Staff On Board: 24 November 1959
Master: IR Pulford

European Staff On Board: 20 March 1960
Master: JB MacLaren

European Staff On Board: 08 July 1960
Master: WS Doidge

European Staff On Board: 14 November 1960
Master: WY MacCulloch

European Staff On Board: 25 June 1968 (Coasting)
Master: RA Morrison
Chief Officer: RB Meikle
2nd Officer: RGL Matson
3rd Officer: AJ Patton
Carpenter: RD McLeod
Ch. Engineer: L. Whiedon
2nd Engineer: RG Massey
3rd Engineer: DR MacDougall
4th Engineer: J. Lisle
Junior Engineer: R. Baird
Purser / Ch. Steward: J. Doherty
2nd Steward: D. Gallagher, 2/S

European Staff On Board: 16 December 1968 (Coasting)
Master: AA Ramsden
Chief Officer: RB Meikle
2nd Officer: TR Page, D. Watson
Navigating Cadets: MS McDougall, JA Gray
Carpenter: RD McLeod
Surgeon: TA Green
Ch. Engineer: R. Walker
2nd Engineer: DC McBride
3rd Engineer: J. Roberts
4th Engineer: LM Stoneman
Junior Engineer: A. Frazer, D. McIntyre
Purser / Ch. Steward: S. Walters
Purserís Assistant: MK Sparrow
Stewardess: Miss P. Berkeley

European Staff On Board: 19 March 1969 (Coasting)
Master: JL Blanch
Chief Officer: J. Forsyth
2nd Officer: SG Mortimer
3rd Officer: GM Skea
Carpenter: J. McKinney
Radio Officer: J. Brierley
Surgeon: TAW Green
Ch. Engineer: R. Walker
2nd Engineer: DC McBride
3rd Engineer: G. King
4th Engineer: A. Oliver
Junior Engineer: W. Bates, D. McIntyre
Purser / Ch. Steward: H. Devlin
Saloon Steward: DV Bailey
Stewardess: Miss S. Berkeley

European Staff On Board: 15 September 1969 (Coasting)
Master: FC OíNeill
Chief Officer: RB Meikle
2nd Officer: K. Dornan
3rd Officer: RV Nock
Navigating Cadets: S. Westcott
Carpenter: TV Blease
Radio Officer: J. Brierly
Ch. Engineer: J. Birnie
2nd Engineer: DA Clark
3rd Engineer: R. Baxter
4th Engineer: D. Newton
Junior Engineer: D. Quinn, AJ Lavender
Engineer Cadets: C. Ingleson
Purser / Ch. Steward: GS Thomson
Purserís Assistant: C. Mead
Stewardess: Miss E. Carnegie

European Staff On Board: 17 December 1969
Master: FC OíNeill
Chief Officer: RB Meikle
2nd Officer: C. Hainsworth, Snr., AG Pilkington
Jnr. 2nd Officer: NDR Leslie
Navigating Cadets: A. McClymont, S. Westcott
Carpenter: RD McLeod
Radio Officer: J. Brierley
Surgeon: A. Bennett
Ch. Engineer: J. Birnie
2nd Engineer: MJ Reese
3rd Engineer: AR Oliver
Extra 3rd Engineer: RC Crawford
Junior Engineer: W. Bates, AJ Lavender
Purser / Ch. Steward: GS Thomson
Purserís Assistant: C. Mead
Stewardess: Miss E. Carnegie

European Staff On Board: 01 June 1970 (Coasting)
Master: TH Morgan
Chief Officer: CH Long
2nd Officer: AD Brown, PJ Perham
Navigating Cadets: AD Griffin
Carpenter: JG Crossley
Radio Officer: J. Brierley
Ch. Engineer: JM Hughes
2nd Engineer: DA Clark
3rd Engineer: E. Wade
4th Engineer: AR Oliver
Junior Engineer: W. Bates
1st Electrician: A. Lavender
Purser / Ch. Steward: GS Thomson

European Staff On Board: 01 September 1970 (Coasting)
Master: JS Grant
Chief Officer: AK Atkinson
3rd Officer: SR Poole, RP McClenaghan
Carpenter: P. Redmond
Radio Officer: J. Brierley
Ch. Engineer: H. Gardiner
2nd Engineer: DA Clark
3rd Engineer: GH King, ER Clark
4th Engineer: JA Hart
Junior Engineer: MFQ Docherty
Purser / Ch. Steward: GS Thomson
Purserís Assistant: C. Mead
Stewardess: Miss A. Collingwood

European Staff On Board: 01 March 1971 (Coasting)
Master: W. Paton
Chief Officer: PD Lester
2nd Officer: C. Hainsworth
3rd Officer: L. Bodger
Navigating Cadets: PJ Godding
Carpenter: P. Redmond
Ch. Engineer: JM Hughes
2nd Engineer: TD Gibbs, J. Marr, AF Lloyd
4th Engineer: JA Hart
Junior Engineer: MFQ Docherty, J. Keith
Purser / Ch. Steward: G. Thomson

European Staff On Board: 08 December 1971
Master: FC OíNeill
Chief Officer: TJ Seeman
2nd Officer: M. Donaghy
3rd Officer: TC Dobson
Navigating Cadets: B. Phipps, M. East
Carpenter: P. Redmond
Radio Officer: P. Whittle
Surgeon: Dr. G. Gray
Ch. Engineer: MF Musgrove
2nd Engineer: J. Marr
3rd Engineer: ELW Davies
Extra 3rd Engineer: D. Mullineux
Junior Engineer: J. Keith, JS Sinclair
Purser / Ch. Steward: A. Graham
Purserís Assistant: C. Mead
Stewardess: Miss A. Collingwood

European Staff On Board: 26 January 1972 to 19 May 1972
Master: W. Paton then J. Butler then FC OíNeill
Chief Officer: S. Liddle then H. Owen
2nd Officer: G. Webb
3rd Officer: P. Bonney then DAK Bamford
Navigating Cadets: Mike Kinnear and Ian Buckley
Carpenter: P. Redmond
Radio Officer: R. Kerr
Surgeon: G. Gray
Ch. Engineer: T. Gibbs then Greenacre then D. MacBride then A. Hughes then Malcolm Musgrove
2nd Engineer: W. Foster then Jimmy Marr
3rd Engineer: D. Newton, E. Davies, D. Mullinieux
Junior Engineer: G. Stokes, Ian Fulton
1st Electrician: Butch Keill
Purser / Ch. Steward: G. Thomson, C. Mead
Purserís Assistant: Roger Garside
Stewardess: Angie Collingwood
QMs: John Packenham, J. Winters, Sam Weaver

European Staff On Board: 04 April 1972
Master: FC OíNeill
Chief Officer: H. Owen
2nd Officer: WG Webb
3rd Officer: DAK Bamford
Navigating Cadets: I. Buckley, ML Kinnear
Carpenter: P. Redmond
Radio Officer: R. Kerr
Surgeon: Dr. G. Gray
Ch. Engineer: MF Musgrove
2nd Engineer: J. Marr
3rd Engineer: ELW Davies
Extra 3rd Engineer: D. Mullineux
Junior Engineer: GJ Stokes, IN Fulton
Purser / Ch. Steward: G. Thomson, C. Mead
Purserís Assistant: R. Garside
Stewardess: Miss A. Collingwood

European Staff On Board: 25 April 1973
Master: FC OíNeill
Chief Officer: H. Owen
2nd Officer: T. Page
3rd Officer: A. McClimont
Navigating Cadets: A. Parker, D. Carchrie
Carpenter: P. Reddmond
Radio Officer: L. Phillips
Surgeon: Dr. G. Gray
Ch. Engineer: MF Musgrove
2nd Engineer: J. Marr
3rd Engineer: G. King
Extra 3rd Engineer: G. Maule
Extra 4th Engineer: J. Scott
Junior Engineer: P. Canning
Purser / Ch. Steward: G. Thomson, B. Stuchbury
Purserís Assistant: R. Garside
Stewardess: Miss A. Collingwood

European Staff On Board: 01 March 1974 to 10 June 1974
Master: RS Frame
Chief Officer: T. Seaman then Hugh Owen
2nd Officer: K. Young then RS Gibson
3rd Officer: Mike Kinnear
Navigating Cadets: J. MacPherson, H. Beck
Radio Officer: L. Phillips
Ch. Engineer: D. MacBride then J. Mathieson then M. Musgrove
2nd Engineer: J. Mathieson then Jimmy Marr
3rd Engineer: I. Stirling
Junior Engineer: P. Oddie
Purser / Ch. Steward: B. Stuchbury
Purserís Assistant: M. Williams

European Staff On Board: 03 July 1974 to 12 October 1974
Master: RS Frame
Chief Officer: MW Herring
2nd Officer: RS Gibson then JW Gurton
3rd Officer: Mike Kinnear
Navigating Cadets: H. Beck and S. Collette
Radio Officer: L. Phillips
Ch. Engineer: J. Mathieson
2nd Engineer: J. Marr
3rd Engineer: M. Silver
4th Engineer: J. Brown
Junior Engineer: J. Campbell and H. Christie
Purser / Ch. Steward: B. Stuchbury
Purserís Assistant: Gordon Mair